Speaker 1

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره تجربه ایران درخصوص مدیریت بیماری کووید 19 در انتشارات دانشگاه کمبریج انگلستان منتشر شد.


 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  مقاله دکتر علی ماهر عضو هیئت علمی دانشگاه با عنوان تجربه ایران در ایجاد مراکز نقاهتگاهی بیماران مبتلا به Covid-19 در مجله تخصصی مدیریت بحران دانشگاه کمبریج انتشار یافت.


در این مقاله اقدامات صورت گرفته و تجربیات ایران در نحوه مدیریت تخت های بستری بیماران کرونایی و آماده سازی نقاهتگاه ها در پاندمی کرونا  مورد بررسی قرار گرفته است.


به گفته دکتر ماهر مجله مذکور در انتشارات کمبریج جزو مجلات معتبر بین المللی در این زمینه  است که به صورت تخصصی به موضوع مدیریت بحران تخت های بستری در پاندمی کرونا پرداخته است و مقاله مذکور بنا به خواست سردبیر مجله دانشگاهی کمبریج برای انعکاس تجربه ایران در دوران شیوع کرونا و مدیریت تخت های نقاهتگاهی به رشته تحریر درآمده است.


دکتر ماهر از موضوعات ذکر شده در این مقاله به نحوه مدیریت و آماده سازی سریع تخت های نقاهتگاهی اشاره کرد که با مشارکت سازمان های مختلف به منظور قرنطینه بیماران پس از بهبودی و ترخیص از بیمارستان تدارک دیده شده بود تا دوران نقاهت خود را در این مراکز طی کنند.


به گفته وی حدود 10 هزار تخت نقاهتگاهی در کمتر از دوهفته پس از شیوع بیماری با مشارکت سازمانهای مختلف در شهر تهران آماده شد که با توجه به تعداد بالای بیماران یک اقدام منحصر به فرد در مدیریت بیماری کرونا محسوب می شد.


دکتر ماهر از دیگر تجربیات ایران در این دوره به ایجاد  3000 تحت نقاهتگاهی در یکی از بزرگترین مجتمع های تجاری تهران در طول 72 ساعت اشاره کرد که در اقدامی سریع این مجتمع فروشگاهی به یک بیمارستان صحرایی دارای 200 تخت مجهز بستری و 50 تخت ICU مبدل شد و در نوع خود منحصر به فرد بود.


وی ایران را اولین کشور در جهان برشمرد که در پاندمی کرونا یک مجتمع تجاری را به بیمارستان صحرایی مبدل کرد و پس از ایران کشورهایی نظیر انگلیس، امریکا و ایتالیا نیز به اجرای این تجربه ایرانیان پرداختند.


دکتر علی ماهر با اشاره به این که در این مقاله نقاط ضعف و قوت مدیریت بحران کرونا نیز مدنظر قرار گرفته است، مسائل فرهنگی مردم ایران در استفاده از این نقاهتگاهها برای کنترل و مهار بیماری را یکی از نقاط مهم مطرح شده در این نوشتار برشمرد.


این عضو هیئت علمی دانشگاه در خاتمه سخنان خود با تاکید بر لزوم مستندسازی سایر ابعاد مدیریت بحران کرونا در کشور خاطرنشان کرد که بسیاری از جنبه های مدیریت بحران کرونا در ایران قابلیت ارایه به جهان را داراست اما متاسفانه مغفول واقع شده است و از پژوهشگران، مسئولان و دست اندرکاران خواست در راستای مستندسازی و مستندنگاری این تجارب کوشا باشند.


برای مشاهده اصل مقاله اینجا کلیک کنید.


انتهای پیام/
کدخبرنگار: 7700 س.ع