Speaker 1

این روزها آوازه جان فشانی ها و ایثارگری های کادر درمان که با عزمی راسخ برای حفظ جان و سلامت هم وطنان در برابر دشمنی نامرئی به نام ویروس کرونا روز و شب تلاش می کنند به گوش همه شهروندان رسیده و کمتر کسی را می توان یافت که کادر درمان را به عنوان پیشگامان خط مقدم این نبرد سخت، نشناسد.

 


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در حالی که از اواخر زمستان 98، گسترش ناگهانی بیماری کرونا باعث وحشت و نگرانی عموم مردم شد، پرستاران و پزشکان، این پیشگامان خط مقدم مبارزه با بیماری، ضمن ارایه خدمات درمانی به تزریق آرامش و امید به بیماران و جامعه پرداخته اند. حال آن که خود خسته از شیفت های طولانی و پی درپی با پوششی که حرکت و تنفس را برایشان سخت می کند، روزهای متمادی بدون دیدار خانواده  فعالیت می کنند.

 

اگر چه خستگی چهره های پوشانده شده با ماسک مدافعان سلامت، تا ابد در تاریخ افتخارات این مرز و بوم ماندگار خواهد شد، اما  مردم نیز در قبال کادر درمان دارای وظایفی هستند و  باید با جدی تر گرفتن هشدارها و ملاحظات بهداشتی زنجیره بیماری را قطع کرده و از انتقال بیماری به کادر درمان جلوگیری کنند.

 

در این راستا با دکتر شاپور بخت دل روانپزشکی که به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است به گفت وگو نشستیم.

 

دکتر بخت دل در حالی که ماسک زده و از بیماری رنج می برد، علت ابتلایش به کرونا را تماس با بیمارانی  عنوان می کند که بدون استفاده از ماسک و وسایل حفاظتیبه  مطب و بیمارستان  مراجعه می کنند.

 

این روانپزشک ضمن ابراز تاسف از این که علیرغم توصیه ها و هشدارهای رسانه های جمعی هنوز عده زیادی از مردم کرونا را جدی نگرفته و استفاده از ماسک و دستکش و رعایت اصول بهداشتی و محافظتی را واجب نمی دانند، می گوید: ما پزشکان هرچقدر که مسایل حفاظتی و بهداشتی را رعایت کنیم اگر بیماران و مراجعان ما رعایت نکنند باز هم فایده ای ندارد و این رعایت باید دو طرفه باشد تا مانع انتقال و ابتلا به بیماری شود.

 

دکتر شاپور بخت دل با بیان اینکه علیرغم رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در مطب و بیمارستان، مراجعه بیماران بدون ماسک باعث ابتلای وی به کرونا شده است، تاکید می کند: باید آگاهی مردم  بالاتر رود تا بتوانیم از این بحران بگذریم متاسفانه مردم به این موضوع توجه نمی کنند و با این موضوع خود و کادر درمان را به دردسر می اندازند.

 

این روانپزشک مبتلا به کرونا، کادر درمان را پیشگامان خط مقدم مقابله با کرونا توصیف می کند که ایثارگرانه به خدمت رسانی به بیماران می پردازند.

 

وی ادامه می دهد: پزشکان و پرستاران در راس این مجموعه قرار دارند که برای خدمت به مردم و بیماران باید سلامت باشند ولی اگر با عدم رعایت بیماران در معرض خطر بیماری قرار گیرند این خدمت رسانی دچار مشکل می شود.

 

دکتر شاپور بخت دل در پایان از مردم  می خواهد که در محیط های مختلف جامعه از جمله محیط های آموزشی، بازار، مکان های سرپوشیده رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700س.ع